Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως να αρχισω??

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrox. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος IoannisKaramitros στις 23-03-2009, 16:08. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-02-2007, 17:58 25153

    Πως να αρχισω??

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι στο 4ο ετος στη Πληροφορική στο Πανεπιστήμιο Πειραια.Σκέφτηκα λοιπόν οτι πρεπει καποα στιγμη να αρχισω να σχολουμαι σοβαρα με την επιστημη και να ξεφυγω απο τα μετρια πραγματα που διδασκει η σχολη γιατι σε 2 χρονια θα βγω στην αγορα εργασιας και θα εχω μονο το πτυχιο και γνωσεις 0.


    Πρεπει να αρχισω να γραφω κωδικα και να γινω καλος.Τι ασκησεις/προγραμματα προτινετε ? , ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ξερω C++ και Java ,αλλα οι δυνατοτητες μου ειναι περιορισμενες σε ουσιαστικες-πρακτικες γνωσεις.

    Αυτα για αρχη.
  •  18-02-2007, 18:14 25154 σε απάντηση της 25153

    Απ: Πως να αρχισω??

    Εξαρτάται με το τι θέλεις ακριβώς να ασχοληθείς... Δηλαδή τί θελεις να φτιάχνεις(web εφαρμογές, windows εφαρμογες),με ποιό περιβάλλον-γλώσσα (.Net, c#, java, jdk κτλ). Αφού κατασταλάξεις με αυτά τα "υπαρξιακά προβλήματα", τότε μπορούμε να σου δώσουμε τις πρώτες κατευθυντήριες γραμμές. Όχι πως δεν μπορείς να κάνεις πολλά μαζί αλλά από κάπου πρέπει
    να αρχίσεις... Πάντως πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσεις με κάποια  από τις σύγχρονες και δημοφιλείς γλώσσες(πχ C#) και αφού μάθεις τα βασικά να αρχίσεις να εξοικειώνεσαι με ένα εργαλέίο ανάπτυξης(πχ Visual Studio 2005). Μετά θα μπορείς να διαλέξεις την κατεύθυνση που επιθυμείς(πχ web, asp.net)
    Ακολούθως θα αρχίσεις να μαθαίνεις τις σχετικές τεχνολογίες(πχ Sql Server, xml, web services)...


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  18-02-2007, 23:46 25159 σε απάντηση της 25154

    Απ: Πως να αρχισω??

    δεν εχω ιδεα , απλα νομιζω οτι ο προγραμματισμος σε υψηλο επιπεδο ειναι πολυ δυσκολος και σκεφτηκα να στραφω στις βασεις δεδομενων. αλλα και παλι δεν εχω αποφασισει καθως δεν εχω πληροφοριες για την αγορα εργασιας.

    anyway πρεπει να μαθω καλο προγραμματισμο ετσι κι αλλιως φανταζομαι - δηλαδη που θα μπορουσα να βρω δουλεια χωρις προγραμματισμο?

    C# ? ας μαθω καλα τα C++ , Java και βλεπουμε.
    στο κατω κατω ο πραγραμματισμος ειναι πανω κατω το ιδιο πραγμα σε καθε γλωσσα (νομιζω)
  •  19-02-2007, 10:30 25167 σε απάντηση της 25159

    Απ: Πως να αρχισω??

    Μπορείς να βρείς πολλές δουλειές χωρίς προγραμματισμο. πχ Administrator, Τεχνικός Δικτύων, τεχνικός υπολογιστών κτλ..
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  25-02-2007, 17:24 25429 σε απάντηση της 25167

    Απ: Πως να αρχισω??

    Εγω θα σου ελεγα να στραφεις στο net framework που οπως φαινεται εχει μελλον πολυ μπροστα του και εχεις πολλες δυνατοτητες. Αφου ξερεις ηδη βασικα java και C++ θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις C# που εκμεταλευεται το net framework. Ειναι πολυ καλη γλωσσα και οτι πρεπει για οσους ερχονται απο C++ η Java. Επισης η C# μπροστα στην C++ ειναι παιχνιδακι με form designer κτλ. Η C++ περιμενει να τα κανεις ολα μονος σου (api για συγγραφη gui εκτος αν εχεις καποιος toolkit οπως QT) και παλι ετσι δεν εχει την ευκολια της C#

    Burning The Fire........
  •  26-02-2007, 14:32 25446 σε απάντηση της 25153

    Απ: Πως να αρχισω??

       

    Λοιπόν για σου και καλωσόρισες!Big Smile

    Ας αρχίσουμε πρώτα με τα γνωστά,  καλό θα είναι να κατεβάσεις  τα Microsoft express από
    http://msdn.microsoft.com/vstudio/express

    Στο «easy and learn» έχει εκπαιδευτικά βίντεο τα οποία –βέβαια- δεν αντικαθιστούν σε καμία περίπτωση τα βιβλία αλλά θα σε βοηθήσουν να μπεις στο πνεύμα , που είναι αυτό που δεν κατέχεις , διότι όπως μας είπες το θεωρητικό το ξέρεις.

    Στην επιλογή της γλώσσα κατά εμέ νομίζω ότι είναι δύσκολο να αρχίσεις  με c++ , βλέπεις , έχει μεγάλη διαφορά το χαρτί από το υπολογιστή . Από την άλλη η C#  είναι μια εύκολη σχετικά γλώσσα που κατέχει σε μεγάλο βαθμό το καλό κομμάτι της c++ και τις vb.net . Φυσικά , βέβαια δεν είναι καλύτερη από την c++ , αλλά θα δεις πως όταν θα μάθεις c++ και c# με την πρώτη ευκαιρία θα κατατρέχεις στην δεύτερη , λόγο του –πιο προσαρμοσμένο- τρόπου γραφής της …

    Καλό θα είναι , όταν αρχίσεις να φτιάχνεις ένα πρόγραμμα να ψάχνεις να βρεις κάποιον άλλο , παρόμοιο ,  που το έχει φτιάξει κάποιος άλλος. Μπορείς να βρεις ανοιχτά προγράμματα λόγου χάρη εδώ http://www.codeproject.com/

    Καλό διάβασμα…Confused

  •  02-03-2007, 00:14 25745 σε απάντηση της 25153

    Απ: Πως να αρχισω??

    Ευχαριστω , θα το ψαξω για c# και θα επανελθω με απορειες.

    Για βάσεις δεδομένων τι λέτε? αξιζει?
  •  02-03-2007, 17:01 25776 σε απάντηση της 25745

    Απ: Πως να αρχισω??

    Φυσικά και αξίζει!! Για δοκίμασε να κατεβάσεις τον SQL Server Express Edition! Θα χρειαστείς κάποιον χρόνο για να τον μάθεις, βέβαια, αλλά είναι εξαιρετικό εργαλείο!!

    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  02-03-2007, 20:33 25780 σε απάντηση της 25776

    Απ: Πως να αρχισω??

    το εχω κατεβασει αλλα η εργασια που μας ειχε δωσει ο καθηγητης ηταν 135MB , ναι 135ΜΒ , text αρχεια (το "dataset") και χρειαζεσαι τον κανονικο για να τα περασεις αυτοματα.
    εγω δε την εκανα αλλα στους συμφοιτητες εκανε 45 λεπτα να φορτωσει τη βαση...

    τα προγραμματα θα τα παρω απο τη σχολη τα περισσοτερα.

    βασικα εννοουσα για την αγορα εργασιας , αν αξιζει απο αποψη δυσκολιας και ευρεσης εργασιας
  •  02-03-2007, 21:14 25781 σε απάντηση της 25780

    Απ: Πως να αρχισω??

       Κοίτα, όσον αφορά τα ελληνικά δεδομένα, εαν ασχοληθείς με οποιαδήποτε από C# ή VB.net , κάτι βρίσκεται. Και κάτι ακόμα : Μην υποτιμάς την SQL και την ASP. :)

       Επίσης, όσον αφορά τις εργασίες χωρίς προγραμματισμό, έχω δεί τα χειρότερα και κάτι μου λέει ότι έχω να δω περισσότερα, όπως άτομα στο τμήμα συναρμολόγησης που αχρηστεύουν mobo επειδή δεν "κουμπώνει" ένας athlon64 (σε s775...), τεχνικοί που πετάνε κάρτες γραφικών λόγω χαλασμένης cache και άλλα. Γενικά η αγορά εργασίας έχει κορέσει από τεχνικούς πολύ περισσότερο από προγραμματιστές, γιατί τεχνικός το παίζει οποιοσδήποτε. Οπότε άποψη μου: C#

  •  02-03-2007, 22:03 25783 σε απάντηση της 25745

    Απ: Πως να αρχισω??

    Πρώτα από όλα να σου ευχηθώ καλός όρισες (αν και λίγο καθυστερημένα).


    Από ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα σου είναι ¨τι θέλει η αγορά¨!!!!!
    Και αφού μάθεις τι θέλει η αγορά θα επιλέξεις;;;;;
    Και αν δεν σου αρέσει;;;;;;

    Γιατί αν δεν σου αρέσει κάτι, υπάρχει περίπτωση να μην τα πας καλά (δεν θα έχεις τα ψυχικά αποθέματα να ξεπεράσεις την πρώτη-δεύτερη σφαλιάρα).
    Για να κάνεις όμως κάτι που  σου αρέσει θα πρέπει να ξέρει τι είναι αυτό.


    Θα  συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις να ¨κατεβάζεις¨ πράματα, να πειραματίζεσαι (να κάνεις και καμιά δεκαριά format).
    Η ¨γλώσσα¨ προγραμματισμού που θα επιλέξεις έχεις να κάνει περισσότερο με το τι σου ταιριάζει και λιγότερο με τις δυνατότητες της κάθε γλώσσας.
    Αν τελικά σου αρέσει ο προγραμματισμός αναγκαστικά θα ασχοληθείς και με βάσεις δεδομένων.


    Είπες :
    «...ότι ο προγραμματισμός σε υψηλό επίπεδο είναι πολύ δύσκολος και σκέφτηκα να στραφώ στις βάσεις δεδομένων...»
    Ποιος σου είπε ότι η ενασχόληση με τις βάσεις δεδομένων (και ο προγραμματισμός τους) δεν είναι υψηλού επιπέδου.


    Ξεκίνα ... κάνε τους πειραματισμούς σου...
    ...και ότι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις.
    Η χαρά αυτού του forum είναι να δίνει απαντήσεις και να βοηθά.


    Καλή συνέχεια....


     


    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  02-03-2007, 22:19 25784 σε απάντηση της 25783

    Απ: Πως να αρχισω??

    Να προσθέσω στην απάντηση του filaretou κάτι που ξέχασα να αναφέρω:

    Να λιώσεις άφοβα σε όποια γλώσσα σε ελκύει και τίποτα δεν πάει χαμένο ;)

  •  23-03-2009, 16:08 49539 σε απάντηση της 25745

    Απ: Πως να αρχισω??

    Πιστεύω πως πρέπει να μάθεις C# μιας και υπάρχει η Microsoft από πίσω.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems